NEDEN AVUSTRALYA?

Son Uyarı, Mart 2001
 

Avustralya biz müslümanlar için çok önemli olan ülkelerden biri. Orada ve çevrede çok faydalı çalışmalar yapıp mühim gelişmeler elde edebiliriz.

Dünya müslümanlarının nüfus yönünden ağırlık merkezi Güneydoğu Asya. Buralarda Endonezya, Malezya, Bangladeş... gibi kalabalık müslüman ülkeler yer alıyor. Kuzeylerinde Çin gibi çok önemli ve çok büyük bir devlet var. Pasifik Okyanusu’nda Amerika ile ilişkili bulunuyorlar. Güneyde ise Avustralya, Yeni Zelanda v.s. yer alıyor. Herkes buralarda kendi milli menfaati için ciddi ciddi planlar yapıp harıl harıl çalışıyor. Görünen şu ki:

Avustralya vatandaşı olan kardeşlerimiz, kendilerini dil, din, iman, ülkü, meslek, bilgi ve görgü yönünden çok iyi ve kuvvetli yetiştirmeli ve bölgede ne gibi hizmetler yapabileceklerini şimdilerden düşünmeli, çocuklarını ona göre yetiştirmeli ve görevlendirmeli!

Bir saniyeyi bile boşa harcamak doğru değil. Çok akıllı, basiretli, dikkatli, gayretli olmak lazım, yapılacak çok işler var buralarda...

Kardeşlerimiz, bana kalırsa, çevre ülkelerle yakından ilgilenmeli, onların dillerini öğrenmeli; kültürlerini, tarihlerini, coğrafyalarını, iktisatlarını, zihniyetlerini, ahlaklarını iyice tanımalı. Bakalım bunların dilleri nasılmış, dinleri, inançları ne imiş; amaçları, niyetleri ne; nasıl yetişiyorlar, ne yapmak istiyorlar; onların arasında bizim ilişki kurabileceğimiz kimler var; kimlerle dostluk kurup, ticaret yapıp, işbirliği geliştirebiliriz... v.s. gibi sorular sorup girişimler yapmalı.

Böylece müslümanlar olarak çok şeyler öğrenip, çok maddi, manevi karlar ve faydalar sağlar, çok ilerilere gider, çok yükseklere yükselebilir, Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanıp iki cihanda aziz ve bahtiyar olabiliriz.

Acizane, Güneydoğu Asya ve Avustralya yöresini çok önemli görüyor; istikbal için buralarda çok hayırlı hizmetler yapılabileceğini, yöredeki ve Türkiye’deki azimli ve gayretli kardeşlerime önemle ihtar etmeyi, ciddi bir vazife telakki ediyorum.

(M.E.C - İslam, Ocak 1997)

içindekiler | ana sayfa