SÜRGÜNDEKİ ŞEYH

Mine Alpay Gün

06.02.2001 Milli Gazete


Ölenin ardından güzel şeyler yazılır. Ne ki ölen âlim, vakur, fazıl bir insansa çok daha güzel olmalıdır yazılanlar. Es’ad Coşan Hocaefendiyi yakından tanıyanlar en güzel cümlelerle o’nu anacaklardır. İnaan için ölüm elbet o en sevgiliye; Rabbe kavuşma anıdır. Fakat gurbetin ölümü biraz buruktur. Hele 28 Şubat’ın hain fırtınası ile dünyanın dört bucağına savrulan değerli insanlarımızın kaybı bu acının boyutunu iyice artırmaktadır. Bir ilim adamı olarak Hocaefendi, eğitim ve kültüre pek çok hizmetlerde bulundu. Basının önemini vurguladı. Pek çok vakıf ve derneğin açılmasına öncülük etti. “İslâm”, “Kadın ve Aile” ve “Gülçocuk” dergileri ile önemli bir boşluğu doldurdu. O’nun çok sevdiği ülkesinden, hizmet aşkı ile yandığı halkından çok uzaklarda Avustralya’da vefat etmesi, gerçi pek çok vicdanı kanatmakta.

O hain cunta fırtınasının savurduğu kıymetli değerlerden; âlimleri ve ilim mensublarını anımsatmakta. İnsanların üzerinde doğdukları topraklardan, ailesinden, sevdiği mekânlardan, ülkesinden koparılması bu vefat sırasında yerğimizden kopan bir çığlığa, isyana dönüşmekte. Zorbaların zulmünden bir kez daha hicreti anımsatmakta. Sürgünlüğü vurgulamakta.

“Önden gidenler”i ne kadar içli anlatmakta; Erdem Beyazıt:

Onlar gittiler
Yalnız bir yemin kaldı aramızda
Ben şimdi bu yanda
Kasılmış çıplak bir kurşun gibiyim
Namluda.
Onlar gittiler
Topraktan bir işaret taşıyarak alınlarında
Ben şimdi bu yanda
Gerilmiş bir an gibiyim
Doğumla ölüm arasına.
Onlar gittiler
Giderken bur muştu gibiydiler.

Ne ki Es’ad Hocaefendinin gidişi çok derin manalar taşımakta. Beykoz’un bir köyünde yatan Şeyh Akbaba hazretlerini anımsatmakta. Şeyh Mehmed Efendi de taa Buhara dan kalkıp, Fatih’in İstanbul fethine, müridleri ile katılmıştır. Zaferden sonra şehrin en uzak köşesine o tenha Beykoz köyüne çekilmiştir. Dergâhında talebeleri ile ilimle irşad’la meşgul olmuştur. Ve beşyüz yıldır aynı mahalde Şeyh Mehmed efendi hazretleri, başlarında Ak taşları ile hâlâ ayakta gelen-gideni karışlamaktadırlar.


 
içindekiler | ana sayfa