HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

Hüseyin Öztürk

5.2.2001 Akit


Prof. Dr. Es’ad Coşan Hocaefendi, Allah’ın rahmetine kavuştu. Haberi duyduğumda sık sık dile getirdiği; “Bir gün O’na döneceğiz” sözü geldi ve şakağımda durdu. Allah rahmet eylesin ve bize şefaatçi kılsın.

Bugün kitap günümüzdü, bir başka yazarın kitabından söz edecektim. Hocaefendi’nin yaratıcısına kavuşması nedeniyle “Yeni Dönemde Yeni Görevler” kitabından söz etmek doğru olur kanaatindeyim.

Seha Neşriyat’tan çıkan eseri hemen hemen bütün kitapçılarda ya da Hakyol Vakfı ve şubelerinde bulabilirsiniz. Bugünlerde yeniden, ama sindire sindire okumanın faydalı olacağına inanıyorum. Oldukça üzgünüm. Sözü daha fazla uzatmadan Hocaefendi’ye bırakıyorum:

“Hayat denilen bir olayın içinde, zaman boyu sürüklenip gidiyoruz. Bu olayın mânâsını değerlendirmek lâzım, anlamak lâzım. Nedir hayat? Hiç kimsenin itiraz etmeden itiraf edeceği bir büyük gerçek var ki, -mü’min-kâfir her insan üzerinde ittifak etmiştir- bu hayat devamlı değildir!..

Hayat bir sürüklenme, bir hareket, bir oluşma, bir gelişme, bir yıpranma, bir küçülme ve yok olma... Fani... Fani bir hayat... Şu anda ne kadar güçlü kuvvetli olsak, ne kadar maddi imkânlara sahip olsak; biliyoruz ki, biz de faniyiz. Biz de göçeceğiz, biz de gideceğiz. Biz de burada kalıcı değiliz.

İçinde olduğumuz nimetler bile elimizde baki değil. Onlar da geçici. Gören gözlerimiz görmemeye başlayacak. Yürüyen ayaklarımız yürüyemez duruma gelecek. Ne kadar ömür nasip etmişse Allah, yaşadıktan sonra biz de göçeceğiz.

Çünkü bitecek bu devre!.. Bu zaman sona erecek. Bir imtihan devresi gibi, “kâğıdı kalemi bırak!” diyecekler, bitecek. Onun için, mantık bakımından, tecrübeler bakımından ölüme en uzak noktada olan gençlerin bile bu soruları düşünmesi lâzım.

Allah, içinde bulunduğumuz ve elimize geçmiş olan nimetlerin kıymetini doğru takdir etmeyi bizlere nasip eylesin. Cümle beni Adem’e nasip eylesin. Fakat biz bu tehlikeyle karşı karşıyayız. Yani, elimizdeki cevherin, kıymetini bilmeme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Sıradan hakikatlerden, sıradan bilgilerden bir bilgi ile denk tutma durumuna düşebiliriz, iman meselesini. En mühim mesele bu.

Evet değerli dostlar, Prof. Dr. Es’ad Coşan Hocaefendi’yi kaybettik, inşaallah hocaefendiyi anlayanlardan oluruz. Allah tekrar tekrar rahmet eylesin. Hepimizin başı sağolsun.

içindekiler | ana sayfa