ÖZKASNAK, FATİH CAMİİNİ TEK BAŞINA SEYRETMESİN

Ali İhsan Karahasanoğlu

Akit


28 Şubat’ın hızlı komutanlarından, andıççı paşa, andıçı da yetmeyince “yazarların makadına jop bilmem ne yapmak”la ünlü emekli paşamız Erol Özkasnak, önceki gün, “Ateş Hattı”nda idi. Canım “Ateş hattı” dediysek, Yunan’la falan savaş cephesinin ateş hattı değil, bizim “kalu bela”nın ne demek olduğunu bilemeyen Reha Muhtar’ın yönettiği “Ateş hattı”.. Programa telefonla katılan emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, son hafta içersinde yaşanan gelişmelerde yaşadıklarını özetledi.

Önce; Es’ad Coşan hocaefendi’nin ve damadının Süleymaniye Camii avlusundaki kabristana gömülmesine izin veren Bakanlar Kurulu kararı ile büyük bir üzüntüye kapıldığını, yıkıldığını, umutsuzluğa ve dehşete düştüğünü söyledi. Özkasnak paşamız, daha sonra ise; bu ümitsizlik ve üzüntüden, Sezer’in vetosu ile kurtulduğunu, o gün akşamki tv programında Yekta Güngör Özden, Ergün Aybars ve stüdyodaki bayan tiyatrocuyu dinleyince ümidinin tekrar yinelendiğini büyük bir sevinçle söyledi. İşe bakın; 28 Şubat’ı yöneten, yönlendiren komutana bakın...

Damlardaki bacalara taktığımız fırıldak gibi, rüzgarın estiği yöne göre fırıl fırıl dönüyor. Bir bakıyorsunuz “ülke batmış, laiklik elden gitmiş, Atatürkçülük sıfırı tüketmiş” diye üzüntüden intihar edecek hale geliyor. On dakika sonra bir kararnamenin Cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini duyar duymaz, umudu yeniden doğuyor, “kendi söyleyip kendi dinleyen” üç tane dinazorun konuşması ile çağdaş, Atatürkçü Türkiye’nin yeniden canlandığına kanaat getiriyor. Ülkeyi üç dakikada batırıp, üç dakikada kurtarıyorlar. Hey gidi hey. Bu adamın emrine binlerce asker verilip, savaşa girdiğimizi düşünün.

Bir bakacaksınız “Öldük bittik, mahvolduk” diyecek, iki dakika sonra “Yendik, galip geldik, ezdik geçtik” diyecek. Tabi böyle dakikada bir fikir değiştirenlerin ne önceki, ne de sonraki tesbitlerine güven olmaz. “Ateş Hattı”na doldurulan İşçi Parti’li faşist kafalar, “jop”lu Özkasnak ağabeylerini gururlandıran “asma-kesme”li vecizelerle, ona mutlu bir gece yaşattılar. Sadece bir gece... Halkını, kendi devletine düşman görenlerin, halkı sindirecekleri hülyasıyla geçirdikleri bir gece...

Ve o gecenin ertesinde Fatih Camii’ndeki mahşeri kalabalık. Ben, Özkasnak’a acizane bir tavsiyede bulunuyorum. Önceki günkü “Ateş hattı” programında kendisine göre ülkeyi kurtardığı(!) kanaatine vardıktan sonra, dünkü yüzbinlerin katıldığı cenaze namazını tek başına seyretmesin. Seyrederken, kapısında tam teşekküllü ambulansı hazır bulundursun. Ne olur ne olmaz, kalp krizinden dünyasını değiştirebilir. Fatih Camii’ndeki mahşeri topluluk, milleti sindirmek için “Ateş hattı”na doldurulan Yekta Güngör Özden’li, Ergün Aybars’lı, İşçi Parti’li... halktan kopuk üç-beş zavallıya milletin verdiği en güzel cevaptı.
 

içindekiler | ana sayfa