BİR ANEKDOT

FARİKA ARTIR
11.2.2001 Zaman-Pazar

Geçen hafta sonu, büyük fikir ve gönül insanı, hayatını ilme ve doğru yaşama düsturlarını öğretmeye vakfetmiş muhterem M. Esad Coşan Hocaefendi’yi ve damadını elim bir kaza sonucu kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Bütün gönül insanlarının olduğu gibi onun da gayesi insanların güzel ahlak sahibi olmasıydı. Onun “En hayırlınız ailesine karşı en hayırlı olandır.” hadis–i şerifince yaşamaya çalıştığına bizzat bundan 9 yıl önce 1992 yılında şahit oldum. Büyük bir gayretle çeşitli ülkelerde Türk kardeşlerimizin davetiyle konferanslar, sohbetler veriyordu. O yıllarda İngiltere’ye de davetli olarak gelmişti. Orada karşılaştığım muhterem eşleri çok ibretli bir örnek anlattı. Ben de sizlere nakletmek istiyorum:

“Hocaefendi aile düzenine çok önem verir. Bir ülkeye veya şehre davet edildiğinde ‘Hanımımla birlikte gelmemiz uygunsa birlikte geliriz, uygun değilse ben de gelemem.’ der. Onun için genellikle seyahatlere birlikte çıkıyoruz. “ Gerçekten psikolojik açıdan bakıldığında uzun ayrılıklar aile içi iletişim açısından uygun olmuyor. Ne zaman eşleri tarafından ihmal edilen hanımları dinlesem bu örnek aklıma gelir. Kendisini işine ve diğer meşguliyetlerine aşırı kaptırıp ailelerini ihmal edenler baştan bu şekilde hassas davranabilseler daha sonra eşlerinde, çocuklarında hatta kendilerinde psikolojik açıdan daha az problemlerle karşılaşacaklardır.

Peygamber Efendimiz (sas) dünyada gelmiş geçmiş en iyi iletişimci olarak aile hayatına çok büyük önem verirdi. Aynı hassasiyeti hayat hikayelerine baktığımızda gönül sultanlarının hemen hepsinde görüyoruz. Davranış bilimi olan psikoloji ilmi de insanların huzurlu bir aile ortamında sağlıklı iletişimler kurarak hayatta maruz kaldıkları streslerle daha kolay başa çıkabileceklerini göstermektedir. Esad Coşan Hocaefendi her gittiği yerde dinin sadece şekilden ibaret olmadığını, özle şeklin her ikisinin birbirini tamamladığını anlatmaya çalıştı. İnsanları özlerini güzelleştirmeye davet etti. Bu konuda değerli eserler verdi. Rabb’imden rahmet ve mağfiret, değerli aile efradı ve sevenlerine baş sağlığı dilerim.

içindekiler | ana sayfa