PROF. DR. ESAD COŞAN HOCAEFENDİ ÜZERİNE

Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi
11.02.2001 Yeni Mesaj

Prof. Dr. Esad Coşan hocaefendi ve damadı Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel’in Avustralya’da geçirdiği elim kaza sonucu vefatı, bütün sevenlerini derin bir üzüntüye gark etti. Cenazeler binlerce kilometre ötelerden ülkemize getirildi. Getirildi ama gündem ile oynamayı adet edinenler, hemen suistimallerine başladılar. Cenazeler henüz defnedilmeden başlatmışlardı tartışmalarını. Bu tartışmalarda oluşturulan suni gündem, yıllardan beri alışkın olduğumuz mevzular idi.

(..)

Vatan ve millet düşmanları “Tavşana kaç derken, tazıya da tut demeyi” ihmal etmiyorlardı. Mütedeyyin halkla alay edilip, acılı günlerinde moralleri bozulmaktadır. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de suçlu gösterilip kanun dışı bir hayatın mümessilleri olarak gösterilmeye gayret edilmektedir.

Bu gelişmeleri hiçbir vicdan sahibinin kabullenmesi mümkün değildir.

Esad Efendi kimdir ve hayattayken ne ile meşgul olmuştur?

Prof. Dr. Mahmut Esad Coşan Hocaefendi bir düşünce, fikir, din adamı, gönül mimarı, güzel ahlak önderidir.

Hayatında takvaya ulaşmış, züht hayatı yaşamış bir kanaat önderiydi. Kendisi ibadeti bir yaşam tarzı olarak benimsediği gibi, sevenlerine de, kendisine başvuranlara da bu konuda yardımcı olmuştur, mürebbilik yapmıştır. Yaşamı boyunca, iyilik, ahlak, nefis terbiyesi, sevgi, barış ve kardeşlik ile takvadan başka bir tavsiyesi de olmamıştır.

içindekiler | ana sayfa